Niższe temperatury za oknem, dni coraz chłodniejsze, oraz pierwsze przymrozki sprawiają, że wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy?
Obecnie nie istnieje w przepisach pojęcie "sezonu grzewczego", utrwaliło się ono w opinii publicznej oraz świadomości społecznej i przyjęto, że mianem „sezonu grzewczego” określamy moment w którym kaloryfery podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej robią się ciepłe. Przyjęły się również ramy czasowe funkcjonowania sezonu grzewczego, jest to zazwyczaj okres od września do maja. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 15 stycznia 2007 roku określa sezon grzewczy jako „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów” Dokument nie podaje jednak żadnych konkretnych dat, które ustalały początek i koniec sezonu grzewczego w Polsce.
Warto zapamiętać, że decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania i rozpoczęciu sezonu grzewczego podejmuje zarządca lub właściciel nieruchomości, oczywiście w porozumieniu z mieszkańcami.
Mimo trwającego sezonu grzewczego wielu Polaków waha się przed włączeniem kaloryferów i uruchomieniem systemów grzewczych w domach. Powodem jest oczywiście widmo wysokich rachunków za ciepło, które przyjdzie nam zapłacić w ciągu nadchodzących miesięcy. Wspólnoty mieszkaniowe i indywidualne gospodarstwa domowe wolą maksymalnie przeciągnąć moment włączenia kaloryferów, by oszczędzić. Nie ma się co oszukiwać – czeka nas w tym roku trudna i bardzo kosztowna zima.
Warto przypomnieć o odpowiednim przygotowaniem swoich grzejników przed uruchomieniem ciepła. Domowe kaloryfery będą działały prawidłowo, jeśli odpowiednio je przygotujemy przed sezonem grzewczym. Musimy je dokładnie oczyścić z kurzu oraz innych zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Nie możemy też zapomnieć o prawidłowym odpowietrzeniu grzejników. Polega ono na odkręceniu zaworu za pomocą specjalnego klucza lub śrubokrętu. Pamiętajmy, że w czasie odpowietrzania grzejnika może wyciec z niego woda, więc trzeba mieć pod ręką pojemnik, w którym ją zgromadzimy. Nie dopuszczajmy, żeby domowe grzejniki ulegały korozji. Na bieżąco usuwajmy z ich powierzchni zadrapania i rysy oraz je niwelujmy za pomocą profesjonalnej farby do kaloryferów.
Stosując się do powyższych zaleceń, na pewno w znacznym stopniu poprawimy sobie komfort, oraz w znacznym stopniu wyeliminujemy drobne problemy, które mogą nastąpić w trakcie uruchamiania ciepła w mieszkaniu.